قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

قالب بندی سقف سازه های ساختمانی زیبایی خاصی را به آن می بخشند. اما این سوال که قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟ در پاسخ می توان گفت که در بسیاری از موارد قالب بندی های سقف با وسایل و امکاناتی نصب می شود.

 

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

اگر دیوارهای بتنی دارید که در خانه های بلوک و زیر زمین متداول است، قالب ریزی سازه نیاز به یک روش نصب متفاوت دارد. قالب سقف بهتر است حداقل توسط دو نفر نصب گردد. روی دیواره های بتنی دو دست از یک دست از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر باید قالب را بدون کمک نصب کنید، بخش ها را به طول های کوتاه تر و قابل کنترل تر برش دهید. که شامل موارد زیر می باشد.

 1. یک جفت دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی قرار دهید.
 2. نوک لوله ای از چسب ساختمانی مبتنی بر پلی اورتان را با یک چاقوی ابزار برش دهید. اگر اسلحه قلاب شما دارای یک برش در قسمت جانبی است، می توانید نوک لوله را با اسلحه قلاب برش دهید. برش را در اولین سطح بر روی لوله قرار داده که باعث باز شدن آن می شود.
 3. مهر و موم داخل لوله ساختمانی را با میخ بلند، چوب و یا میله در کنار اسلحه سوراخ کنید.
 4. لوله چسب ساختمانی را درون یک تفنگ بچسبانید و ماشه یا اهرم اسلحه را فشار دهید تا زمانی که احساس فشار کنید. هنگامی که چسب به سمت نوک لوله میاید ماشه را رها کنید.
 5. بک قسمت برش داده شده از قالب سقف را به صورت وارونه و بر روی سطح کار بچرخانید.
 6. قسمت هایی از قالب که با سقف دیوار تماس خواهد گرفت به آن توجه کنید. این لبه ها معمولا در امتداد قسمت بالا و پایین قسمت پشتی قالب قرار می گیرند. اگر مطمئن نیستید، قالب را در محلی که نصب خواهید کرد نگه دارید و توجه داشته باشید که کدام قسمت از قالب و سازه ای با سقف و دیوار تماس می گیرد.
 7. یک چسب باریک از ساخت و ساز در امتداد لبه های زاویه دار قالب بندی و سازه ای که با سقف و دیوار تماس خواهد گرفت، آن قسمت های لبه دار را از ابتدا تا انتها بپوشانید.
 8. قالب را تا جایی که نصب می کنید، بالا ببرید. قالب ها را روی سقف و دیوار فشار دهید. و آن را در محل نگه دارید تا چسب تنظیم شود. این به دلیل طولانی بودن قالب، معمولا حداقل به دو نفر نیاز دارد.
 9. اگر نمی توانید قالب را تا زمانی که مجموعه های چسب وجود دارد نگه دارید، یا اگر فرد دیگری برای نگه داشتن انتهای قالب ندارید، بلافاصله زیر قالب بتنی را درون دیوار بتنی بکشید. اندازه آن اهمیتی ندارد، زیرا در خشک شدن چسب فقط از آن ها برای حمایت از لبه های پایین قالب استفاده می شود.
 10. چسب ساختمانی اضافی را با دستمال خیس شده پاک کنید، اما تنها در صورت قالب گیری چوب، اما اگر قالب گیری مصنوعی است بگذارید چسب اضافی خشک شود، و بعدا آن را صاف کنید.
 11. در قالب بندی سقف دال بتنی، نصب قالب را در اطراف اتاق ادامه دهید، سپس بگذارید نصب آن تا یک شب خشک شود.
 12. بر روی دیوار خشک شده در صورت وجود ترکیبات مفصل، با لبه مسطح چاقوی بتنی، برای از بین بردن ترکیب اضافی چاقو را بر روی تعمیرات بکشید. پس از خشک شدن ترکیب، در صورت لزوم آن را به آرامی ماسه بزنید تا نواقص آن برطرف شود.
 13. در صورت لزوم با چاقوی ابزار، چسب ساختمانی خشک شده اضافی را مرتب کنید.

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و به چه ابزار هایی نیازمند است؟

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و به چه ابزار هایی نیازمند است؟

ابزارهای قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟ به این صورت است که می توان از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی، چسب ساختمانی مبتنی بر پلی اورتان، ابزار چاقو، اسلحه قلاب، سیخ چوب، چکش، انبر، ترکیب مشترک برای خشک کردن دیوار، چاقوی بتنی 3 اینچی، کاغذ سمباده ریز ریز و غیره استفاده کرد.

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و نکات قابل توجه آن است؟

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و نکات قابل توجه آن است؟

بعد از این که چسب خشک شد و قالب بندی ایمن شد، درزها را پر کرده و اگر قالب نقاشی شود با بتن چوب برای رنگ آمیزی بهتر است استفاده کنید. گوشه ها معمولا چالش برانگیزترین قسمت نصب هستند و این سوال که قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است، را می توان از طریق آسان تر کردن و ایجاد طرح های دقیق تر به جای کوچک کردن گوشه ها، از بلوک های گوشهای قالب استفاده کنید. ابتدا بلوک ها را در گوشه و کنار و یا اطراف آن نصب کنید، سپس قالب را زده تا در برابر طرفین بلوک لب به لب شود.

نحوه ساخت قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

به این صورت است که ابتدا باید یک فرم کاری مناسب تهیه کرد. ساخت قالب یک فرایند پیچیده است، اما هر کسی می تواند این کار را به روش حرفه ای انجام دهد، مشروط بر اینکه تجربه ای در زمینه کار با چوب داشته باشد. جزئیات کاملی از قالب و همچنین ساختار تقویتی باید در برنامه های سقف خانه افراد ارائه شود.

به یاد داشته باشید که ساخت قالب برای سقف بتنی برای دوام خانه ضروری می باشد. بنابراین قبل از شروع چنین پروژه ای باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت کرد. هنگام ساختن قالب برای سقف بتنی شما باید از چوب تحت فشار استفاده کنید تا مطمئن شوید وزن آن از میله های تقویت کننده و همچنین بتن پشتیبانی می کند.

ابتدا باید چوب هایی در اندازه های 4 در 4 قالب را بسازید. بر روی این سازه شما باید تخته های چوبی 4 در 2 یا تخته 3 در 3 نصب کنید. گزینه اول برای آن هایی مناسب است که بودجه کمتری دارند اما توصیه می کنیم از تخته سه لایه استفاده کنید. زیرا کف سقف در قالب بندی سقف دال بتنی مستقیم خواهد بود. و دیگر نیازی به تلاش بیش از حد برای رسیدن به سطح ندارید.

اگر از تخته های چوبی استفاده می کنید باید مطمئن شوید که آن ها مستقیم و در شرایط خوبی هستند. علاوه بر این حتما بین تخته های چوبی شکافی باقی نگذارید زیرا ممکن است بتن نشت کند.

نکته بسیار مهم:

هنگام ساخت قالب بندی سقف دال بتنی شما باید از یک سطح استفاده کنید تا مطمئن شوید که کاملا افقی است. در غیر اینصورت برای ترمیم نقص ها وقت خود را تلف خواهید کرد. می توانید فرم سقف را از داخل خانه مشاهده کنید تا بتوانید روش بهتری را کسب کنید.

این ممکن است برای اکثریت قریب به اتفاق شما غیر عادی به نظر برسد، اما این روش صحیح ریختن سقف بتنی است. باید توجه داشته باشید که تعداد 444 پست در هر 15 نصب شده است. در هر دو جهت، از وزن سازه آرماتور و بتن پشتیبانی می کنند. در هنگام قالب بندی سقف دال بتنی، قسمت های قابل تنظیم فلزی را استفاده کنید، زیرا آن ها از وزن بیشتری پشتیبانی می کنند و با توجه به ارتفاع اتاق های شما تنظیم می شوند.

سازه های تقویت کننده قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

سازه های تقویت کننده قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

پس از ساخت قالب برای ریختن سقف بتنی، باید ساخت آرماتور را انجام دهید. از آنجایی که پاسخ به این سوال که قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است، می توان گفت که تقریبا شناور است، و فقط توسط چندین دیوار و ستون پشتیبانی می شود، شما باید از مقدار زیادی میلگرد استفاده کنید.

که معمار مقدار مورد نیاز میلگرد را محاسبه می کند. ( اگر فرم ساز شما از تخته های چوبی ساخته شده است، بهتر است فویل پلی اتیلن را روی تمام سطح نصب کنید، زیرا از نشت بتن جلوگیری می کند). در واقع تیرهای میلگرد در بالای دیوارها قرار گرفته و با بقیه سازه های تقویت کننده سقف دال بتنی به هم متصل می شوند. به این ترتیب سقف بتنی توسط دیوارها پشتیبانی می شود و سفت تر و با دوام تر خواهد بود.( افراد همواره باید برنامه های ساختاری را رعایت کنند، در غیر اینصورت ایمنی خود را در معرض خطر قرار می دهید).

نحوه ریختن بتن در قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

پس از نصب قالب و آرماتور، شما باید بتن را بریزید تا سقف تمام شود. در نتیجه شما باید یک پمپ بتنی و چندین شیلنگ استفاده کنید تا بتن را در قالب سقف ریخته شود. علاوه بر این شما باید مقدار مورد نیاز بتن را از شرکت بتن محلی خود سفارش دهید.

باید بدانید که انواع بیشتری از بتن وجود دارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نمونه هایی را که در برنامه های ساختاری شما ذکر شده است معمولا برای سقف بتنی استفاده کنید. در حالت ایده آل افراد باید در زمانی که سقف بتنی را می ریزند، مهندسی را برای نظارت بر کارگران استخدام کنند.

بعد از اینکه بتن را در قالب آن ریختند، باید آن را با یک شناور از یک انتها به انتهای دیگر ببرید. اما ابتدا باید بتن را صاف کنید تا مطمئن شوید که هیچ خلاء ای در سقف بتنی نمانده است. پس از استفاده از ویبراتور بتنی، باید سطح بتن را با شناور تمام کنید.

اطمینان حاصل کنید که سطح به درستی تمام شده است. و مطمئن شوید که کاملا روی سطح قرار گرفته است. با این وجود در بیشتر موارد بعد از خشک شدن سقف بتنی مجبور به ریختن گل می شوید تا سطح آن کاملا مناسب گردد. در مرحله بعد باید چند ماه صبر کنید تا ببینید قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و آیا کاملا خشک شده است یا خیر. و بعد از خشک شدن سقف قالب را جدا کرده و به ساخت دیواره ها و بقیه خانه خود ادامه دهید.

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و چه نکاتی به دنبال دارد؟

قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است و چه نکاتی به دنبال دارد؟
 1. حتما آب را بر روی سقف بپاشید، در غیر اینصورت سقف ترک خورده است. در بدترین حالت اگر ترک ها بسیار عمیق باشند، حتی ممکن است ترک ها روی استحکام سقف اثر بگذارند و یا ممکن است قالب بندی سقف دال بتنی را دوباره مرتب کنید.
 2. پس از خشک شدن مناسب سقف بتنی، می توانید ساخت دیوارها را شروع کنید. اگر رهنمودهای برنامه های ساختاری خود را رعایت کنید ریختن سقف بتنی کار دشواری نیست.

نتیجه گیری:

چگونگی پاسخ به این مطلب که قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است را می توان به پایه و اساس یک خانه، یا سایر سازه های ساختمانی که بسیار پر اهمیت بوده نسبت داد. اما می توانید از این تکنیک برای ریختن دهانه های بزرگ بتنی مانند پاسیو استفاده کنید. ساخت قالب بندی برای بتن کار پیچیده ای نیست، اما افراد باید با صبر و حوصله و با احتیاط کار کنید. در غیر این صورت نمی توانید بتن را به روشی حرفه ای بریزید.

اینکه قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است، جزو مواردی می باشد که در سازه های ساختمانی در دوام و ماندگاری آن سازه موثر است. که برای ساخت یک قالب سفت و سخت برای سازه های بتنی بهتر است ابتدا از کیفیت محصولات و موارد خود اطمینان حاصل کنید، چون هر گونه ضعف و یا مشکل وارد شده می تواند بر کل سازه تاثیر بگذارد. بنابراین قالب بندی سقف یک پروژه جدی در سازه ها بوده و باید تحت نظارت یک فرد حرفه ای انجام شود.

 

 

‏1 دیدگاه پیرامون “قالب بندی سقف دال بتنی چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *