فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن

معمولا افراد عادی و افرادی که با بتن و کارهای ساختمانی سر و کار ندارند نمی دانند که فوق روان کننده بتن چیست و چه کاربردهایی دارد. ولی افرادی که مهندس ساختمان و معماری هستند و کارگرهای ساختمان با این مواد آشنا هستن و مزیت های استفاده از آن را می دانند. فوق روان کننده بتن نام دیگرش کاهش دهنده آب است که به بتن اضافه می شود و برای مقاومت و افزایش کیفیت و کاربرد و کارایی آن استفاده می شود. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با کاربرد و خصوصیات و مزیت های فوق روان کننده های بتن آشنا کنیم که شاید در زندگی خود به آن ها نیاز داشته باشید.

فوق روان کننده بتن:

فوق روان کننده بتن یک نوع روان کننده شیمیایی برای بتن می باشد که بر پایه نفتالین سولفونات ساخته شده است و باعث مقاومت بتن و افزایش کارایی آن می شود. معمولا وقتی بتن با این ماده مخلوط می شود یک نوع نیروی دافعه میان ذرات سیمان ایجاد خواهد شد که همین با عث نرم شدن بتن می شود.

این فوق روان کننده ها مزایای بیشتری نسبت به بقیه فوق روان کننده ها دارند. استفاده از فوق روان کننده بتن باعث می شود تا نیاز به بتن بیست و پنج تا سی و پنج درصد کاهش پیدا کند. به همین علت استفاده از فوق روان کننده بتن ها بسیار زیاد شده است.

این فوق روان کننده ها بدون تغییر در اسلامپ بتن میزان آبی که باید استفاده شود در بتن را کاهش می دهند یا اینکه بدون کاهش آب به نرم شدن بتن کمک می کنند. این محصول باعث می شود سطح مقاومت و دوام بتن افزایش یابد. از این فوق روان کننده ها در بتن ریزی های بزرگ و پر حجم مانند ساخت سدها و برای ساخت و ساز در هوای گرم خیلی زیاد استفاده می شود.

همچنین در مصرف این روان کننده ها باید دقت کنید و اضافه کردن این مواد به بتن توسط افراد متخصص که طرز استفاده از این مواد را می دانند این کار را انجام دهند و این مواد را به بتن اضافه کنند. چون اگر بلد نباشند باعث کاهش مقاومت بتن می شوند. پس باید این کار با دقت زیادی انجام شود.

همچنین این فوق روان کننده ها مزایای زیادی دارند. استفاده از فوق روان کننده ها باعث می شود مقاومت بتن افزایش یابد بدون اینکه میزان استفاده از بتن افزایش پیدا کند. همان گونه که از اسم روان کننده ها پیدا است باعث روان شدن و نرم شدن بتن می شوند.

آب مورد استفاده در بتن را کاهش می دهند که این کار باعث افزایش سطح چسبندگی دانه های سیمان می شود و همین کار باعث افزایش و دوام بتن خواهد شد. کارایی و کاربرد بتن را افزایش می دهند. این فوق روان کننده ها باعث می شوند تا مقدار سیمان مصرفی مورد نیاز کاهش یابد.

همچنین این فوق روان کننده ها باعث می شوند تا بتن کمتر آب بیندازد. استفاده از فوق روان کننده ها در بتن باعث افزایش مقاومت پذیری آب در نفوذ و دیگر عوامل محیطی می شوند. فوق روان کننده ها باعث می شوند در سطح بتن ترک ایجاد نشود و تا حدودی جلو گیری می کنند، همچنین باعث می شوند اسلامپ پذیری بتن افزایش یابد.

فوق روان کننده بتن

 

انواع فوق روان کننده های بتن

روان کننده بتن دیرگیر:

این روان کننده بتن نوعی از فوق روان کننده های بتن می باشد که برای تاخیر در زمان آغاز واکنش هیدراتاسیون استفاده می شود. که این کار به افزایش بیشتر مقاومت بتن و در نفوذ ناپذیری بتن خیلی کمک می کند. روان کننده بتن دیرگیر دارای کاربردهای متنوعی است، مانند قابل استفاده در بتن ریزی با حجم بالا و زیاد و در بتن ریزی مناطق گرمسیر، برای استفاده در بتن های میکروسیلیسی، قابل استفاده در بتن های سدها، دیوارها، ستون ها، پل ها و دیگر سازه های بتنی می باشد.

روان کننده های بتن زودگیر:

نوع دیگری از فوق روان کننده بتن، روان کننده های بتن زودگیر هستند. که این نوع از روان کننده ها علاوه بر مقاومت بتن باعث تسریع در زمان گیرش بتن می شوند بعنی خیلی سریع بتن ها سفت می شوند. این نوع روان کننده بتن زودگیر هم دارای کاربردهایی است مانند: قابل استفاده در بتن ریزی در هوای سرد می باشند، برای بتن ریزی پر حجم با تراکم بالا استفاده می شوند، برای قالب های لغزان و پیش تنیده استفاده می شوند و همچنین برای کارخانجات آماده بتن بسیار مناسب هستند.

همچنین این روان کننده ها در حفظ خاصیت روان بودن بتن هم با هم تفاوت هایی دارند. بعضی از این روان کننده ها، روان بودن بتن را به مدت کم تر و برخی دیگر به مدت بیشتری دارا هستند. تفاوت دیگر این روان کننده ها مربوط به زودگیر و دیرگیر بودن آنهاست و همچنین قیمت آن ها هم متفاوت است.

نحوه استفاده از فوق روان کننده بتن

برای اینکه بتوانید از این فوق روان کننده ها استفاده کنید باید شرایط مختلفی مثل شرایط آب و هوایی، شرایط آب و هوایی، شرایط کارگاهی و غیره را در نظر بگیرید. به طور کلی میزان استفاده از روان کننده های بتن اینگونه است که به میزان 0.5 تا 1.5 برابر درصد وزن سیمان باید از روان کننده ها استفاده شود. همچنین می توانید این روان کننده ها را در ابتدای ساخت بتن و در زمان ترکیب شدن سیمان و آب به آن اضافه کنید یا پس از ساخته شدن بتن آن را با سیمان ترکیب کنید.

شرایط نگهداری

شرایط نگهداری فوق روان کننده های بتن این گونه است که باید از نور آفتاب، شرایط انجماد و رطوبت نگهداری شوند و حداقل زمان استفاده از آن ها نه ماه است. همچنین باید توجه داشته باشید که در هنگام خرید این روان کننده ها، به درستی انتخاب کنید. چون تغییر در غلظت و میزان مصرف این روان کننده ها باعث می شود خواص آن ها از بین برود.

این روان کننده ها اگر زیاد استفاده شوند مضراتی هم دارند. فوق روان کننده های بتن با اینکه بهترین ماده برای اضافه کردن به بتن هستند اما استفاده بیش از حد یا کم از این ها می تواند باعث خراب شدن بتن شود. اگر زیاد استفاده شود باعث می شود که ذرات سیمان از هم جدا شوند، باعث تاخیر در زمان گیرش اولیه و نهایی و همچنین آب انداختن بتن شود.

نحوه استفاده از فوق روان کننده بتن

که این کار باعث می شود حتی بعد از چهل و هشت ساعت استفاده از بتن، بتن هنوز نتواند خودش را بگیرد و شل است. همچنین مقاومت بتن کاهش پیدا می کند. حتی تبخیر زیاد آب در سطح بتن می تواند باعث ترک خوردن سطح بتن شود. پس توجه داشته باشید که حتما از افرادی که در این زمینه تخصص دارند برای استفاده از روان کننده ها کمک بگیرند.

معمولا فوق روان کننده ها باعث کاهش پنج درصدی استفاده از آب در بتن می شوند و به میزان پنجاه درصد مقاومت بتن را افزایش خواهند داد. برای این که قیمت بتن کاهش پیدا کند باید میزان سیمان استفاده شده در بتن را کم کرد. در واقع قیمت سیمان مصرف شده و همچنین قیمت فروق روان کننده در برابر قدرت کاهندگی آب در نظر گرفته شود. در همین زمان است که می توانیم بگوییم هزینه استفاده از سیمان در بتن کاهش یافته است یا نه. بنابراین می توان بگوییم که استفاده از روان کننده ها باعث کاهش قیمت بتن و استفاده از سیمان در بتن شده است.

همچنین می توان از فوق روان کننده های بتن زودگیر به جای ضدیخ، بتن هم استفاده کرد. استفاده از فوق روان کننده ها به جای استفاده از ضدیخ در هوای سرد می تواند یک جایگزین بسیار خوبی باشد. چون استفاده از این فوق روان کننده ها باعث کاهش میزان آب نسبت به سیمان شده و بخاطر همین باعث می شود که بتن یخ نزند و ترک نخورد و دوام داشته باشد، حتی استفاده از ضدیخ هم نمی تواند مانند این فوق روان کننده های بتن عمل کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *