آرماتورگذاری بتن چیست؟

بتن ماده ایی متشکل از سیمان، سنگ دانه ،آب می باشد که با ترکیب این مواد با یک دیگر می توان به یک مصالح مناسب در صنعت ساخت و ساز سازه رسید. حال مسئله ایی که در بین مهندسان مطرح است به این صورت است که بتن به تنهایی پاسخ گو نیاز های یک سازه نمی باشد، به دلیل آن که در برخی از مسائل ضعیف عمل می کند و این موضوع را با آزمایش های مکرر و بررسی خواص بتن، به اثبات رسانده اند.

بتن ماده ایی است که در برابر  نیروهای فشاری بسیار مناسب عمل می کند ،اما در برابر نیروهای کششی بسیار ضعیف عمل می کند، مهندسان برای بهبود عملکرد بتن در سازه استفاده از آرماتور را توصیه می کنند به این صورت که در المان های سازه ایی سازه ها مانند : تیرها، ستون ها، دال ها، دیوار های برشی و… باید آرماتور گذاشته شود و سپس بتن ریزی صورت گیرد.

آرماتور گذاری در بتن می تواند خواص کششی بتن را بهبود ببخشد و در ناحیه کششی از ترک ها و خرابی های احتمالی جلوگیری به عمل آورد. در این مقاله از وب سایت آروند بنا اصفهان به بررسی آرماتور گذاری و مسائل مربوط به آن می پردازیم، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

آرماتور چیست؟

آرماتور ها یا میلگرد ها مصالح فولادی هستند که برای انواع سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند، دو نوع میلگرد یا آرماتور وجود دارد که بر اساس نوع نیاز سازه و هم چنین المان موجود در سازه، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این دو نوع آرماتور به صورت زیر می باشند:

 • میلگرد های ساده
 • میلگرد های عاج دار

لازم به ذکر است که در بیشتر موارد از میلگرد های عاج دار استفاده می شود به دلیل آن که این نوع آرماتور ها پیوستگی مناسب تری با اجزای بتنی ایجاد می کنند و عملکرد سازه را بهبود می بخشند. این میلگرد ها مقاومت کششی سازه را تأمین می کنند و در مواقع بسیار که سازه دچار کشش می شود، این میلگرد ها به کشش افتاده و از ایجاد خرابی جلوگیری می کنند.

میلگرد ها بسته به این که در کدام قسمت سازه مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت زیر طراحی می شود :

 • میلگرد های عرضی  ( خاموت ها )
 • میلگرد های طولی

میلگردهای عرضی به دور میلگرد های طولی و اصلی بسته می شوند و برای کنترل برش و پیچش در سازه می باشد. آرماتور بندها با بستن آرماتور ها به یک دیگر توسط سیم آن ها را به هم متصل می ‌کنند. البته باید بیان شود که بستن میلگرد و خم کردن نوک میلگرد امری ضروری است. و از همه مهم تر زاویه خم آرماتور است که تمامی ضوابط آن در آیین نامه های بتن ( مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ) موجود می باشد.

برای جلوگیری از بیرون زدگی آرماتور ها در اثر نیروهای فشاری به دور آرماتور های اصلی خاموت هایی بسته می شود. قطر خاموت و فاصله  آن‌ ها از یک دیگر با توجه به نیروهای وارده طراحی و محاسبه می‌ شود، برای طراحی خاموت ها و میلگرد های طولی ضوابط خاصی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان به تعداد خاموت ها و فاصله آن ها و هم چنین قطر خاموت، دست یافت.

با توجه به آسیب ‌پذیر بودن آرماتور ها در برابر رطوبت و هم چنین کاهش مقاومت آرماتورها در صورت وقوع آتش ‌سوزی و گرم شدن بیش از حد، لازم است میلگرد ها توسط لایه ای از بتن پوشیده شود و کاور بتن در ساخت تیر ها و ستون ها و دیگر المان های سازه ایی سازه رعایت شود.نکته بسیار مهم دیگر این است که این خاموت ها را می توان به صورت تنگ باز یا تنگ بسته طراحی و اجرا کرد.

آرماتور گذاری در بتن چیست؟

آرماتور بندی به عنوان یکی از اصول مهندسی در اجرای سازه بتنی شناخته می ‌شود که تا حد بسیار بالایی بر استحکام آن سازه و تقویت نیروی کششی تأثیر گذار است. نحوه اجرای آرماتور بندی در بخش‌ های مختلف المان های سازه ایی متفاوت می باشد و استحکام کششی متفاوتی را ایجاد خواهد کرد. همان گونه که بیان شد، اجرای آرماتور استحکام کششی سازه را بالا می‌برد.

بتن به تنهایی استحکام فشاری بالایی دارد و در برابر تنش ‌های مختلف مقاوم است. اما بتن مقاومت کششی خوب و مناسبی ندارد و در برابر تنش ‌های کششی کوچک نیز دچار مشکل می ‌شود و ممکن است در این نواحی به ترک بیافتد. آرماتور بندی باعث می‌ شود که استحکام کششی بتن بالا برود و مقاومت آن را در برابر تنش‌ های مختلف محیطی تا حد بسیار مناسبی افزایش یابد.

بتن مسلح ترکیبی خاص از بتن و میلگرد می باشد که آرماتور های  آن به شکل ‌های خاص کنار یک دیگر چیده شده‌ اند و به صورت هم زمان باعث افزایش مقاومت فشاری بتن و استحکام کششی فولاد می ‌شود. آرماتور بندی باعث می ‌شود که این اتصال بین بتن و میلگرد به شکل ایده‌آل صورت گیرد و این اجزاء با جزئیات بیشتری به هم وصل شوند و مقاومت سازه بتنی را بالا ببرند.

آرماتور بندی عملی می باشد که در آن انواع میلگرد ها یا آرماتور های فولادی با ترتیب خاص ( همان گونه که طراح، آن ها را طراحی کرده است ) کنار یک دیگر چیده می ‌شوند و به کمک جوشکاری ( جوشکاری سرد ) یا بست فلزی ( با استفاده از سیم های مخصوص ) به یک دیگر متصل می شوند.

آرماتو ربندی یکی از اصلی ‌ترین روش ها برای ایجاد ساختمان ‌های مدرن و مقاوم است که باعث می‌ شود ساختمان یا هر سازه بتن آرمه دیگری  از لحاظ مهندسی و فنی مقبولیت داشته باشد و مقاومت و سختی آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد. در واقع ترکیب آرماتور و بتن خالی باعث ایجاد یک نوع سنگ مصنوعی می ‌شود که از نظر مهندسی و موارد مختلف آن، مناسب است. بتن ماده‌ای خمیری است و به هر شکلی در می ‌آید، اما آرماتور به بتن کمک می‌کند که به شکل دلخواه مهندسین سفت شود و استحکام لازم را بگیرد.

آرماتور بندی ممکن است به صورت قرار گرفتن چندین میلگرد ساده و راست بر روی یک دیگر باشد که در قسمت دال بتنی انجام می‌ شود، یا ممکن است به صورت میله ‌های خمیده و در هم تنیده باشد که در ستون‌ ها و فونداسیون سازه  استفاده می‌شود. آنچه که بسیار مهم می باشد این است که آرماتور بندی باید مطابق با اصول و ضوابط مهندسی صورت گیرد و از اندازه ‌های مناسب میلگرد استفاده شود.

آرماتور بندی سازه ‌های بتنی بزرگ مانند مجتمع‌ های چند طبقه یا ساختمان های بلند به کمک میلگرد های بزرگتر مانند 13، 16 و 20 انجام می‌گیرد و برای سازه‌های کوچکتر از میلگردهای با قطر کمتر استفاده می ‌شود. قطر میلگرد ها و فاصله آن ها از یک دیگر یکی از موارد بسیار مهمی است که توسط مهندسان سازه طراحی می گردد.

مزایای آرماتور گذاری در سازه های بتنی:

آرماتور گذاری در بتن مزایای بسیار خاص و ویژه ایی دارد که سبب شده تا به صورت یک اصل در سازه های بتنی در نظر گرفته شود، از این مزایا می توان به صورت زیر اشاره داشت:

 • بتنی که دارای آرماتور می باشد، از قدرت فشرده‌ سازی و تراکم سازی بیشتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی برخوردار است و سبب می شود تا مقاومت فشاری بتن نیز از حد اولیه خودش افزایش یابد.
 • با توجه به نوع آرماتور بندی صورت گرفته در سازه های بتنی مختلف، بتن‌آرمه ممکن است افزایش قابل‌ توجهی در استحکام کششی تجربه کند، و زمانی که سازه با کشش های مختلف مواجه می شود ،برای آن مشکلات متعددی به وجود نیاید.
 • در حضور آرماتور، مقاومت سازه بتنی در برابر عوامل آسیب زا طبیعی و غیر طبیعی به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
 • سیستم سازه های دارای آرماتور عملکرد بسیار مطلوب و خاصی دارند و هم چنین  نسبت به سیستم سایر سازه ها پایدارتر خواهند بود.
 • با استفاده از آرماتور بندی می ‌توان بتن را به شکل‌ های مختلف و متنوع شکل‌ داد.
 • هزینه نگه داری بتن دارای آرماتور بسیار کم است به دلیل آن که خرابی هایی که در بتن به وجود آمده است، بسیار کم تر از حالتی است که بتن به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آرماتور بندی مانع از انحراف ساختمان و سازه های بتنی از حالت اولیه خود می‌ شود.
 • در سازه‌ هایی مانند فونداسیون، ستون ‌ها و سد ها استفاده از آرماتور بهترین انتخاب ممکن است به دلیل شکل گیری مناسب بتن و هم چنین کنترل تنش های سازه.
 • به نسبت سازه‌ های فلزی، سازه ‌های بتنی نیاز کمتری به مهارت دارند و اتصالات آن راحت تر می باشد.
 • آرماتور باعث می‌شود که بتن مسلح  به ‌طور وسیع در سازه ‌های پیش ساخته به کار گرفته شود.

نحوه آرماتور گذاری یک سازه بتنی

برای آرماتور گذاری در سازه بتنی نیازمند به حضور کارشناس مجرب در پروژه ها می باشد و نحوه آرماتور گذاری سازه به صورت زیر است :

 • طراحی سازه و المان های سازه ایی آن
 • خرید و تهیه میلگرد هایی که در طراحی سازه مشخص شده است
 • بهره گیری از یک آرماتور بند با تجربه برای آرماتور گذاری قسمت های مختلف سازه
 • تصمیم گیری در نحوه قرار دادن میلگرد ها بر جاهایی که در نقشه مشخص شده است
 • رعایت فاصله ها و هم چنین قطر های تعیین شده میلگرد در نقشه های اجرایی و طراحی
 • استفاده از اسپینر ها برای رعایت فاصله آرماتور ها
 • کنترل کردن آرماتور های بسته شده و خم میلگرد ها
 • قالب بندی سازه و بتن ریزی

نکات بسیار مهم در سازه های بتنی

 • استحکام کششی بتن‌ آرمه حدود یک دهم استحکام فشاری آن می باشد. این موضوع بیان گر این است که بتن در کل نباید بیشتر از حد مجاز آیین نامه ایی به کشش بیافتد.
 • استحکام نهایی سازه فقط به بتن ‌آرمه بستگی ندارد و مواد سازنده، تولید بتن و خرد کردن دانه شن در آن اهمیت دارد، یعنی باید میزان مقاومت بتن کنترل شود به دلیل آن که اگر مواد اولیه بتن را به صورت مناسب با یک دیگر ترکیب نکنیم، از استحکام و مقاومت بتن کم خواهد شد و این مسئله بسیار مهم است.
 • هزینه ‌های شکل ‌دهی بتن دارای آرماتور نسبتاً بالاست اما هزینه های نگه داری بتن آرمه کم تر می باشد.
 • انقباض در بتن باعث ترک و کاهش قدرت بتن ‌آرمه می ‌شود.
 • اجرای سازه های بتنی زمان بر می باشد به دلیل آن که آرماتور گذاری و بتن ریزی و بعد از آن گیرش بتن ،خود عملی زمان بر است بنابراین در اجرای سازه به صورت کلی به زمان زیادی لازم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *